- This event has passed.
Szánhedrin 17 – Napi Talmud 1825
Szánhedrin 17 – Napi Talmud 1825
A mai tanulásban a nagy Szánhedrin (71 tagú bíróság) és a kis Szánhedrin (23 tagú bíróság) összetételéről és szabályairól beszéltünk. Megvizsgáltuk a Tóra szövege alapján, hogyan alakult ki a 71 fős Nagy Szánhedrin és a 23 fős Kis Szánhedrin létszáma, valamint Mózes által alkalmazott sorsolási módszert is elemeztük a bírák kiválasztására. A tanulás során kitértünk Eldád és Médád történetére, akik különleges prófétai szerepet kaptak, valamint az első szülöttek és léviták kiváltásának szabályaira.
Főbb témák és tanítások
1. A Nagy Szánhedrin létszáma
- 71 tagból áll:
- Rabbi Jehuda szerint 70 tag + Mózes = 71.
- Más vélemények szerint a „veled együtt” (עמך) kifejezés nem a létszámhoz adódik hozzá, hanem arra utal, hogy a bíráknak Mózeshez hasonló jellemzőkkel kell bírniuk.
- A kiválasztás módszere:
- Mózes sorsolással választotta ki a 70 vént. 72 nevet gyűjtött össze (hatot minden törzsből), és 70 cetlire ráírta a „vén” (זקן) szót, míg kettőt üresen hagyott. Aki üres cetlit húzott, nem került be a Szánhedrinbe.
- Eldád és Médád nem vettek részt a sorsoláson, mivel nem akarták, hogy esetleg megszégyenüljenek, de Isten mégis kiválasztotta őket különleges prófétai szerepre.
2. Eldád és Médád próféciája
- Kik voltak Eldád és Médád?
- A 70 kiválasztott vén közé tartozhattak volna, de alázatosságuk miatt nem jelentek meg a sorsoláson.
- Isten jutalmul különleges prófétai ajándékkal ruházta fel őket.
- Mit prófétáltak?
- Három vélemény van:
- Mózes nem vezeti be Izraelt az Ígéret Földjére, hanem Józsué veszi át a vezetést.
- A fürjek érkezéséről, amelyekkel Isten húsban bővelkedő ételt adott a panaszkodó népnek.
- Góg és Magóg háborújáról, amely a messiási korszak előtt zajlik majd.
- Három vélemény van:
- Józsué reakciója:
- Józsué kérte Mózest, hogy „számolja fel őket” (állítsa le próféciájukat), mivel nem tartotta illendőnek, hogy a mesterük előtt prófétáljanak.
- Mózes válasza:
- Mózes azt mondta: „Bárcsak egész Izrael népe prófétává válna!” Ez a mondat a szerénységét és azt az óhaját tükrözi, hogy Isten szelleme mindenkire kiáradjon.
3. A Kis Szánhedrin létszáma
- 23 tagból áll:
- A Tóra szerint „ítélje meg a közösség, és mentse fel a közösség”. A „közösség” 10 fő, tehát a minimum 20 fő lenne, de mivel a halálos ítéletekhez legalább két szavazattal több szükséges, a létszámot 23-ra növelték.
- A bírók tulajdonságai:
- Bölcsesség, igazságosság és tiszta jellem.
- 70 nyelv ismerete (legalább a bírák egy részének), hogy minden tanú vallomását közvetlenül megérthessék.
- A város minimális létszáma:
- A Kis Szánhedrin létesítéséhez legalább 120 főre van szükség, hogy a bírók mellett elegendő tanú, írnok és segédszemélyzet legyen jelen.
4. Az elsőszülöttek és a léviták kiváltása
- A probléma:
- 22.000 lévita váltotta ki az elsőszülötteket, de 273 elsőszülöttre nem jutott lévita.
- A megoldás:
- Mózes 22.273 kártyát készített. 22.000-re ráírta, hogy „lévita”, a maradék 273-ra pedig „öt sékel”. Akik az „öt sékel” kártyát húzták, azoknak meg kellett váltaniuk magukat.
5. A bírók további kritériumai
- A bírák kiemelkedő tulajdonságokkal kell rendelkezzenek:
- Bölcsesség.
- Szépség és tekintélyt sugárzó megjelenés.
- Ismerjék a mágiát és a varázslást, hogy ne lehessen őket szemfényvesztéssel megtéveszteni.
- Legalább három bírának értenie kell a 70 nyelv valamelyikét.
6. Eldöntetlen ügyek
- Ha egy bíróság nem jut dűlőre (pl. 11-11 szavazat vagy tartózkodás), további bírákat kell hozzáadni, amíg el nem érik a 70 fős maximális létszámot.
Összefoglalás
A mai tanulásban megértettük, hogyan alakult ki a Szánhedrin tagjainak létszáma, milyen szempontok alapján választották ki a bírákat, és milyen egyedi helyzetekben kellett sorsolást alkalmazni. Eldád és Médád története példát mutat az alázatosság és a különleges isteni kiválasztás erejére. A Tóra tanításai mögött mély filozófiai és gyakorlati bölcsesség rejlik, amelyek a zsidó jog és közösségi élet alapját képezik.
Köszönöm, hogy ma is velem tartottatok! Szombat este folytatjuk a tanulást. Mindenkinek áldott napot kívánok!
—————————————————-
Szánhedrin (Törvényszék) – סַנְהֶדְרִין
A halálbüntetés törvényei: melyek azok a vétségek és bűnök, melyek halállal büntetendők, és miképpen kell az ítéletet végrehajtani. Részletesen tárgyalja a különféle bíróságok összetételét, illetve a bírósági eljárást. Az aggadikus fejezetekben kerülnek megtárgyalásra a vallási hitelvek, illetve az ember helye az Eljövendő Világban. Ennek a traktátusnak a terjedelme a Babilóniai Talmudban 113 oldal.
—————————————————-
A lublini Meir Spira rabbi által 1923-ban indított kezdeményezés 7 év, napi egy órás tanulás mellett vezet végig a Babilóniai Talmud felbecsülhetetlen tudás tengerén, úgy hogy a programban résztvevők minden nap egy teljes talmudi fóliást tanulnak végig.
Köves Slomó rabbi vezetésével, először nyílik lehetőség magyar nyelven bekapcsolódni a Dáf Hájomi 14-ik ciklusába. Minden hétköznap reggel 7:30-8:30 között.
Kezdés: 2020. január 2.
Befejezés: 2027. június 7.
Helyszín: Óbudai Zsinagóga
(1036. Budapest, Lajos u. 163.)
Érdeklődés: talmud@zsido.com
Jelentkezési lap: zsido.com/talmud