- This event has passed.
Szánhedrin 10 – Napi Talmud 1818 – Az újhold hirdetése
Hány fős #bíróság dönthet a #botütés büntetéséről? Hogyan működött a hónapok meghatározása és a #roschodes kihirdetése?
Szánhedrin 10 – Napi Talmud 1818 – Az újhold hirdetése
A mai tanulás középpontjában az újhold hirdetése és a hónap, valamint az év „kitöltésének” témája állt. A Sanhedrin traktátus 10. lapján tovább folytatódik a bírósági rendszerről és döntési mechanizmusokról szóló diskurzus, amely az újhold és a szökőévek kihirdetéséhez kapcsolódik. A megbeszélések során a Talmud egzotikus és néha szimbolikus példákat is hoz arra, hogy a bíróság miként működik különböző döntési helyzetekben. Az újhold hirdetésének rendszerét és annak bírósági mechanizmusát több nézőpontból is megvizsgáljuk.
Főbb témák és tanítások
Az ember saját maga ellen tett tanúvallomása
- A tegnapi tanuláshoz kapcsolódóan Rav kimondta, hogy az ember nem tehet saját maga ellen terhelő tanúvallomást, mert az ember „a legközelebbi rokona saját magának”.
- Hasonló elvet alkalmaznak akkor is, ha valaki feleségére tesz terhelő vallomást. Az ember feleségére nézve sem tehet terhelő vallomást, mert a feleséget szintén rokonnak tekintjük.
- Ha egy férfi azt állítja, hogy a felesége megcsalta őt, akkor az ő szava alapján a szeretőre vonatkozóan elfogadhatják a vallomást, de a feleségére vonatkozóan nem. Így a tanúvallomás kettéosztható: az, ami saját rokonára vonatkozik, érvénytelen.
Adim zomemim: A hamis tanúk büntetése
- Ha két tanúról kiderül, hogy hamis tanúvallomást tettek, akkor nekik azt a büntetést kell kapniuk, amelyet az általuk hamisan vádolt személynek szántak.
- Ha a hamis tanúk többféle büntetést is okoztak volna (pl. halálbüntetést és anyagi kárt), akkor két különböző irányba menő büntetést is kaphatnak.
- Példák:
- Ha hamis tanúvallomással halálbüntetést szántak valakire, de nem említettek pontosan bizonyos részleteket (pl. ki az áldozat), akkor nem kell anyagi kártérítést fizetniük.
- Ha viszont a tanúvallomás részleteiben pontosan megneveztek egy áldozatot, akkor a halálbüntetés mellett kártérítést is kell fizetniük.
Házasságtörés és állatokkal való együttlét
- Egzotikus példák is előkerültek: ha egy férfit hamisan vádolnak állatokkal való nemi kapcsolattal, és kiderül, hogy a tanúk hazudtak, akkor halálbüntetést kapnak, de az állatot nem ölik meg, ha nem nevezték meg pontosan.
- Ha viszont megneveztek egy konkrét állatot, akkor az állat tulajdonosának kártérítést kell fizetniük.
Botütés mint büntetés
- A botütés a halálbüntetés helyettesítésének tekinthető, de nem minden esetben végződhet az ítélet halálos kimenetellel.
- A botütés kiszabásához a bíróságnak meg kell vizsgálnia az elítélt egészségi állapotát, hogy eldöntse, hány ütést képes elviselni.
- Ha az elítélt nem bírja ki a teljes büntetést, akkor sem halhat meg a botütések következtében. Ezért az orvos véleménye kulcsfontosságú az ítélet végrehajtásában.
Az újhold és a hónap kitöltése
- A hónap hosszát a holdfázisok határozzák meg, így minden hónap vagy 29, vagy 30 napos.
- Az újhold kihirdetéséhez tanúk jelentkezésére van szükség, akik igazolják, hogy látták az újholdat. A bíróság döntése alapján hirdetik ki, hogy mikor van az újhold napja.
- A Misna szerint a hónap kitöltése három fős bíróság előtt történik, de a Talmudban három eltérő vélemény is van arról, hogy ez mit jelent:
- A hónap szentelése: Az újhold napját ki kell hirdetni, ha a hónap 30 napos, de ha 29 napos, akkor nincs szükség kihirdetésre.
- Csak számítás szükséges: A bíróságnak csak a tanúk szavahihetőségét kell vizsgálnia, de nincs szükség hivatalos kihirdetésre.
- Szöveghiba: A Misna hibásan írta, és valójában az „újhold szentelése” kifejezést kellett volna használni.
Szökőév kihirdetése
- A szökőév kihirdetését is a bíróság végzi, hogy a naptár szinkronban maradjon a szoláris évvel.
- Rabbi Meir szerint három fő előtt is ki lehet hirdetni, de más vélemények szerint öt vagy akár hét bírónak kell részt vennie az eljárásban.
- A szökőév kihirdetésekor figyelembe vett szempontok:
- A termés érettsége
- Az időjárási körülmények
- A Pészách ünnep tavaszhoz való igazítása
Számok jelentősége: Három, öt, hét
- A Talmud három, öt és hét bírót említ az újhold és a szökőév kihirdetése kapcsán. A számok szimbolikus jelentést is hordoznak, például a kohaniták áldásának szavainak számával állnak párhuzamban.
- A Talmud párhuzamot von az isteni királyság és az emberi bíróságok között: a bíróság döntései szimbolikusan Isten döntéseit tükrözik.
A mai tanulás során láthattuk, hogy a Talmud rendkívül részletesen foglalkozik a bírósági eljárásokkal, különösen az újhold és a szökőévek kihirdetésével kapcsolatban. Az előírások mögött mély szimbolikus jelentések és precíz jogi elvek rejlenek. Köszönöm, hogy velem tartottatok, és boldog Hanukát kívánok mindenkinek!
—————————————————-
Szánhedrin (Törvényszék) – סַנְהֶדְרִין
A halálbüntetés törvényei: melyek azok a vétségek és bűnök, melyek halállal büntetendők, és miképpen kell az ítéletet végrehajtani. Részletesen tárgyalja a különféle bíróságok összetételét, illetve a bírósági eljárást. Az aggadikus fejezetekben kerülnek megtárgyalásra a vallási hitelvek, illetve az ember helye az Eljövendő Világban. Ennek a traktátusnak a terjedelme a Babilóniai Talmudban 113 oldal.
—————————————————-
A lublini Meir Spira rabbi által 1923-ban indított kezdeményezés 7 év, napi egy órás tanulás mellett vezet végig a Babilóniai Talmud felbecsülhetetlen tudás tengerén, úgy hogy a programban résztvevők minden nap egy teljes talmudi fóliást tanulnak végig.
Köves Slomó rabbi vezetésével, először nyílik lehetőség magyar nyelven bekapcsolódni a Dáf Hájomi 14-ik ciklusába. Minden hétköznap reggel 7:30-8:30 között.
Kezdés: 2020. január 2.
Befejezés: 2027. június 7.
Helyszín: Óbudai Zsinagóga
(1036. Budapest, Lajos u. 163.)
Érdeklődés: talmud@zsido.com
Jelentkezési lap: zsido.com/talmud
Kulcsszavak: #bíróság #botütés #roschodes