- This event has passed.
Bává Bátrá 159 – Napi Talmud 1792 – Hogyan örökli az unoka a nagyapját?
A talmud különböző eseteket vesz végig, ahol valaki úgy válik egy #örökség -i lánc tagjává, hogy már nem él. Így merül fel pl. az unoka-nagyapa viszonyában, az időközben meghalt második nemzedék.
Tartalmi összefoglaló – Bává Bátrá 159 (Napi Talmud 1792)
1. Az unoka öröklési joga a nagyapától
- Az alapvető eset:
- Ha egy fiú (a középső nemzedék) az apja (nagyapa) vagyonát az apja életében eladta, majd a fiú meghalt, és utána meghalt a nagyapa is:
- Az unoka (az eladó fia) visszakövetelheti a nagyapja vagyonát a vevőktől, arra hivatkozva, hogy az apja illetéktelenül adta el azt.
- Az unoka azzal érvelhet, hogy ő nem az apja, hanem a nagyapja jogán örököl.
- Ha egy fiú (a középső nemzedék) az apja (nagyapa) vagyonát az apja életében eladta, majd a fiú meghalt, és utána meghalt a nagyapa is:
- Miért különleges ez a törvény?
- Az unoka közvetlenül a nagyapjától örököl, és figyelmen kívül hagyja az apját, aki a két generáció közötti láncszem.
- Ez a szabály elsőre furcsának és nehezen elfogadhatónak tűnhet, de a Talmud azzal indokolja, hogy az öröklési láncban van egy “egyenes ági kapcsolat” a nagyapa és az unoka között.
- Elsőszülöttség kérdése:
- Ha az eladást az apja elsőszülötti joga alapján végezte, az unoka visszakövetelheti a vagyont, de az elsőszülöttség nem vonatkozik az unokára.
- Az unoka azzal érvelhet, hogy ő “mintha az apja helyében lenne”, és így jogot formálhat a visszakövetelésre.
2. Tanúk és aláírások problémái
- Tanúk hitelessége időbeli változások miatt:
- Ha egy tanú, aki aláírt egy szerződést, később bűnössé válik (pl. erkölcstelen életet él vagy másképp válik alkalmatlanná), az aláírását még hitelesíthetik más tanúk, de ő maga nem.
- Furcsa helyzet: Hogyan lehet, hogy mások hitelesíthetik az aláírását, miközben ő maga nem?
- Az érintettség problémája:
- Ha egy tanú később érintetté válik (pl. örökösként vagy rokoni kapcsolat révén), szintén nem hitelesítheti a saját aláírását, de mások megtehetik.
- Ez azért furcsa, mert a saját aláírásának hitelesítését tiltják meg, miközben mások ezt megtehetik.
- Rokoni kapcsolatok és tanúskodás:
- A rokonok nem tanúskodhatnak egymás ügyében, de más, független személyek hitelesíthetik a rokon aláírását, ha az időben még érvényes volt.
- Ez az általános szabály nem a hazugság lehetőségétől való félelemből ered, hanem a rokoni kapcsolatból fakadó érintettség elkerülése érdekében.
3. A koporsóban való öröklés kérdése
- Öröklés a koporsóban:
- A kérdés az, hogy ha valaki meghal, majd utána az örökítés tárgyát képező szülő (pl. anya) is meghal, akkor a halott örökösei (pl. apai ági féltestvérek) megörökölhetik-e az anyai vagyont.
- A Talmud megállapítja, hogy a halott nem örökölheti az anyját (vagy más rokont), és így az ő örökösei sem juthatnak az örökséghez.
- Az indoklás:
- Az a szabály, hogy a vagyon ne kerüljön más törzshöz, amennyiben a halott örökösei nem vér szerinti kapcsolatban állnak az anyával.
- Ez az elv a férjek és feleségek közötti öröklésnél is érvényesül.
- Gyakorlati példa:
- Ha az anya vagyona örökölhető lenne a halott fia révén, akkor az apai ági féltestvérek (akik nem állnak vérrokonságban az anyával) örökölnék azt, ami sértené az öröklési szabályok rendjét.
4. Vita az ingatlanok elbirtoklása körül
- Hároméves birtoklási szabály:
- Ha valaki három évig használ egy ingatlant, anélkül hogy az eredeti tulajdonos tiltakozna, jogot formálhat az ingatlanra, és nem kell megőriznie az adásvételi szerződést.
- Ha azonban az ingatlan egy részét az eredeti tulajdonos használja (pl. egy szobát), az megszakítja a birtoklás folyamatát.
- Birtoklási bizonyítékok:
- A birtokon belül lévő félnek erősebb pozíciója van, és az azt állítónak, aki meg akarja változtatni a jelenlegi állapotot, bizonyítania kell az igazát.
5. A vagyontárgyak meghatározása vitás helyzetekben
- Pontosítás vagy félreértés:
- Ha valaki elad egy vagyont, és a vevő bizonyos ingatlanokat is beleértene az eladásba, a vita eldöntéséhez az szükséges, hogy a vevő bizonyítsa, az ingatlan valóban az eladás tárgyát képezte.
- Status quo elve:
- A birtokon belül lévő fél pozícióját kell védeni, kivéve, ha a másik fél bizonyítani tudja, hogy jogosult az adott vagyonra.
6. Egyenes ági öröklés az unokán keresztül
- Unoka mint nagyapa örököse:
- A Talmud egyértelműsíti, hogy az unoka közvetlenül a nagyapától örökölhet, még akkor is, ha a köztes generáció (az apa) nem szerepel az öröklési láncban.
- Példa: Ha az apa és a fiú egyszerre halnak meg, az unoka örökölhet a nagyapától.
- Vitás esetek:
- Ha nem tudjuk, ki halt meg előbb (pl. egy katasztrófa során), akkor az öröklési láncot az alapján kell meghatározni, hogy kihez fűződik közvetlenebb kapcsolat.
Tanulságok
- Az öröklés és a tulajdonjog szabályai rendkívül összetettek, különösen, ha az öröklési láncban generációk esnek ki.
- A birtoklás, a tanúskodás és az aláírás hitelessége körüli viták a tulajdonhoz való jog meghatározásának alappillérei.
- Az unoka közvetlen öröklése a nagyapától bizonyítja a Tóra által biztosított jogi rendszerek rugalmasságát, még a bonyolult családi viszonyok ellenére is.
—————————————————-
Bává Bátrá (Az utolsó kapu) – בבא בתרא
Az üzleti társulás, a közös birtok határának megvonása, az adásvételi szerződések, valamint az örökösödési jog, illetve az okiratok kiállításának törvényei. Ennek a traktátusnak a terjedelme a Babilóniai Talmudban 176 oldal.
—————————————————-
A lublini Meir Spira rabbi által 1923-ban indított kezdeményezés 7 év, napi egy órás tanulás mellett vezet végig a Babilóniai Talmud felbecsülhetetlen tudás tengerén, úgy hogy a programban résztvevők minden nap egy teljes talmudi fóliást tanulnak végig.
Köves Slomó rabbi vezetésével, először nyílik lehetőség magyar nyelven bekapcsolódni a Dáf Hájomi 14-ik ciklusába. Minden hétköznap reggel 7:30-8:30 között.
Kezdés: 2020. január 2.
Befejezés: 2027. június 7.
Helyszín: Óbudai Zsinagóga
(1036. Budapest, Lajos u. 163.)
Érdeklődés: talmud@zsido.com
Jelentkezési lap: zsido.com/talmud
Kulcsszavak: #örökség