Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Szánhedrin 98 – Napi Talmud 1906 – Mikor jön el a Messiás

    

Cimkék:     

Napi Talmud 1906 – Szánhedrin 98. – Mikor jön el a Messiás?

Köves Slomó rabbi tanítása ma is a Messiás eljövetelének témáját járta körül, ezúttal a Szánhedrin traktátus 98. lapja alapján. Az előadás egyik legszemléletesebb képe az volt, amikor a Messiást – az örök fájdalommal élő, leprás férfi képében – Róma kapujánál, a leprások között találja meg Rabbi Jehosua ben Lévi, ahol ő maga is minden egyes sebet külön borogat, hogy bármelyik pillanatban készen állhasson elindulni, ha elérkezik az idő. A rabbi szerint ez azt jelképezi, hogy a Messiás nem kívülálló remete, hanem az emberi szenvedés legmélyebb szintjein osztozó vezető. A Messiás eljövetelének időpontja viszont változatos vélemények és próféciák szerint alakulhat: eljöhet akkor, ha az egész nemzedék igaz, de akkor is, ha teljesen romlott – a feltételek tehát nem egyformák, de az eljövetel biztos. Ahogy Ézsaiás írja: „Ha késlekedik is, várjad őt, mert jönni fog.” A rabbinikus tanítás lényege, hogy a Messiás eljövetele nem feltétlenül függ az emberi megtérésen, de az örök remény és várakozás mégis elvárás és érdem.

A Messiás eljövetelének lehetséges jelei és körülményei

  • Ezékiel próféciája: A Messiás eljövetelének világos próféciája, amikor Izrael hegyei újra gyümölcsöt hoznak – vagyis a zsidók visszatérnek földjükre, és az újra termőre fordul.
  • Zachariás látomása: Egyre romló társadalmi és gazdasági körülmények, melyek végül a megváltást hozzák.
  • A nemzedék állapota: A Messiás eljöhet akkor is, ha mindenki igaz (cadik), de akkor is, ha mindenki gonosz – mindkettő egyfajta végpont, ami után már csak isteni beavatkozás segíthet.
  • Szociális és erkölcsi jelek: A bírák és rendőrök hiánya, az igazság relativizálódása, a vezetők gyengesége és a tisztelet hiánya mind-mind intő jelek.
  • Gazdasági jelek: Infláció, hiánycikkek, általános szegénység – amikor már halat sem lehet adni a betegnek, akkor jöhet a Messiás.

A Messiás személye és a neve körüli hagyományok

  • Több tanítvány is úgy gondolta, hogy saját mestere lesz a Messiás, ezért mesterük nevét adták meg válaszként:
    • Siló (Rabbi Sila tanítványai),
    • Yinon (Rabbi Janáj tanítványai),
    • Hanina (Rabbi Hanina tanítványai),
    • Menáchem ben Chizkijá,
    • és végül: a Rebi házának leprása – utalva arra, hogy a Messiás maga viseli a nép fájdalmát és szenvedéseit.

A Messiás tehát „ma” is eljöhetne – ha Izrael népe meghallgatná az Örökkévaló szavát. De a rabbinikus tanítás hangsúlyozza: “Hiába késik, akkor is várd őt!”

—————————————————-

Szánhedrin (Törvényszék) – סַנְהֶדְרִין

A halálbüntetés törvényei: melyek azok a vétségek és bűnök, melyek halállal büntetendők, és miképpen kell az ítéletet végrehajtani. Részletesen tárgyalja a különféle bíróságok összetételét, illetve a bírósági eljárást. Az aggadikus fejezetekben kerülnek megtárgyalásra a vallási hitelvek, illetve az ember helye az Eljövendő Világban. Ennek a traktátusnak a terjedelme a Babilóniai Talmudban 113 oldal.

—————————————————-

A lublini Meir Spira rabbi által 1923-ban indított kezdeményezés 7 év, napi egy órás tanulás mellett vezet végig a Babilóniai Talmud felbecsülhetetlen tudás tengerén, úgy hogy a programban résztvevők minden nap egy teljes talmudi fóliást tanulnak végig.

Köves Slomó rabbi vezetésével, először nyílik lehetőség magyar nyelven bekapcsolódni a Dáf Hájomi 14-ik ciklusába. Minden hétköznap reggel 7:30​-8:30​ között.

Kezdés: 2020. január 2.
Befejezés: 2027. június 7.
Helyszín: Óbudai Zsinagóga
(1036. Budapest, Lajos u. 163.)

Érdeklődés: talmud@zsido.com
Jelentkezési lap: zsido.com/talmud

Kulcsszavak: #messiás


 

  Óbudai Zsinagóga Goldberger Leó utca
Budapest, 1036