Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Szánhedrin 106 – Napi Talmud 1914 – Áldások, amelyek valójában átkok – és átkok, amelyekből mégis áldás lett

    

Cimkék:     

Áldások, amelyek valójában átkok – és átkok, amelyekből mégis áldás lett

A mai tanulás egyik központi dilemmája Bilám prófétai beszédeinek kettős természete: vajon mi számít átoknak, és mikor válik mégis áldássá? Bilám eredetileg a zsidók megátkozására kapott megbízást, ám Isten akarata miatt áldásokat mondott. A Talmud részletesen elemzi, hogyan tükröződnek ezekben az áldásokban Bilám eredeti, gonosz szándékai – minden áldás ellentéteként olvasható ki a valódi átka. Mégis: egyetlen átok sem vált valóra, kivéve azt, hogy eltűnjenek a zsidó közösségekből a zsinagógák és tanházak – ez ugyanis nem teljesült. A tanítások hangsúlyozzák, hogy míg a gonosz ember áldása is veszélyes lehet, a barát átkának is lehet nevelő ereje. A tanulás végén Doég, Saul király gonosz tanácsadója kerül fókuszba: ő, bár hatalmas tórai tudással bírt, végül mégis kárhozatot nyert, mert tudását nem értette meg és nem élt vele helyesen. A tanulás így zárul: a tudás önmagában nem elég – Isten az ember szívét nézi.

Bilám átkaiból lett áldások rejtett jelentései

Bilám, a migyáni „próféta” megátkozta volna a zsidókat, de végül áldásokat mondott. A Talmud ezek mögé nézve felfedi, hogy mit is akart valójában:

  • Azt kívánta, hogy ne legyen részük az isteni jelenlétben – de ehelyett azt mondta: “Mik szecha Jiszráel”, vagyis „Szépek a sátraid, Izrael!”
  • Nem akarta, hogy királyaik legyenek – áldásában mégis a királyság fennmaradásáról beszélt.
  • Azt kívánta, hogy eltűnjön jó illatuk (micváik kisugárzása) – áldásában ezzel szemben olajfákhoz és ligetekhez hasonlította őket.
  • Egyetlen átka vált valóra: a zsidók bűnei miatt minden más áldás visszafordult átokká – kivéve azt, hogy zsinagógáik és tanházik eltűnjenek. Ez nem következett be.

Az áldás és az átok összehasonlítása

A példabeszédek szavai – “Jobb a barát sebei, mint az ellenség csókjai” – arra mutatnak, hogy Bilám „áldása” mélyen gonosz szándékokat rejtett. Ezzel szemben Áhia háSilóni próféta „átka”, amelyben Izraelt nádszálhoz hasonlította, végső soron a túlélés és a rugalmasság szimbóluma lett, szemben Bilám cédrus-metaforájával, amely ugyan erőteljesnek tűnik, de ha kivágják, nem tud újra nőni.

A bűnbe csábítás terve: Bilám utolsó tanácsa

Bilám javaslata Baláknak az volt, hogy a zsidókat nem fegyverrel, hanem erkölcsi csábítással lehet legyőzni. Ezért prostituáltakat és árus sátrakat állítottak fel, ahol a lányok csellel bálványimádásba és paráznaságba vitték a zsidó férfiakat. A Tóra szerint 24 000 ember halt meg az isteni büntetés nyomán.

Doég története: tudás és gonoszság

Doég, Saul tanácsadója szintén hatalmas tudással bírt – akár 300 kérdést is fel tudott tenni elméleti tórai témákban, de nem tudott valódi válaszokat adni, és tanulmányait rossz célokra használta. Ezért Isten elvette tőle tudását, és végül elpusztult. A Talmud így tanít: “Az Örökkévaló az ember szívét vizsgálja”, nem csak a szellemi tudást.

Zárógondolat

Ez a tanulás emlékeztet rá, hogy nem a puszta tanulás, hanem a megértett és alkalmazott tudás visz közelebb Istenhez. Ahogy a példabeszédekben áll: „Ő meghal tanítás nélkül, és bolondságában elbukik.”

—————————————————-

Szánhedrin (Törvényszék) – סַנְהֶדְרִין

A halálbüntetés törvényei: melyek azok a vétségek és bűnök, melyek halállal büntetendők, és miképpen kell az ítéletet végrehajtani. Részletesen tárgyalja a különféle bíróságok összetételét, illetve a bírósági eljárást. Az aggadikus fejezetekben kerülnek megtárgyalásra a vallási hitelvek, illetve az ember helye az Eljövendő Világban. Ennek a traktátusnak a terjedelme a Babilóniai Talmudban 113 oldal.

—————————————————-

A lublini Meir Spira rabbi által 1923-ban indított kezdeményezés 7 év, napi egy órás tanulás mellett vezet végig a Babilóniai Talmud felbecsülhetetlen tudás tengerén, úgy hogy a programban résztvevők minden nap egy teljes talmudi fóliást tanulnak végig.

Köves Slomó rabbi vezetésével, először nyílik lehetőség magyar nyelven bekapcsolódni a Dáf Hájomi 14-ik ciklusába. Minden hétköznap reggel 7:30​-8:30​ között.

Kezdés: 2020. január 2.
Befejezés: 2027. június 7.
Helyszín: Óbudai Zsinagóga
(1036. Budapest, Lajos u. 163.)

Érdeklődés: talmud@zsido.com
Jelentkezési lap: zsido.com/talmud


 

  Óbudai Zsinagóga Goldberger Leó utca
Budapest, 1036
 ,