Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Szánhedrin 100 – Napi Talmud 1908 – Ben Szira könyve #eretnek #apikorus #BenSzira

    

Cimkék:           

Mit jelent az “eretnekség”? – Apikoresz, Ben Szira könyve és az eljövendő világ határai

A Napi Talmud 1908. előadásában Köves Slomó rabbi a Szánhedrin traktátus 100. lapját elemzi, folytatva a Misna azon felsorolását, hogy kiknek nincs részük az eljövendő világban. Középpontba kerül az apikoresz (eretnek) fogalma, valamint a Ben Szira könyve, amely a rabbinikus hagyomány szerint nem része a kanonizált Szentírásnak. A Talmud célja, hogy meghatározza, mi minősül szemtelenségnek, tiszteletlenségnek vagy hitetlenségnek a rabbinikus bölcsekkel és tanításaikkal szemben.

Az apikoresz egyik meghatározása szerint az, aki tiszteletlenül beszél a bölcsekről, vagy nyilvánosan szégyeníti meg őket, például tréfát űz tanításaikból. A súlyosabb kategóriát azok jelentik, akik a Tórát tudatosan félremagyarázzák vagy kigúnyolják – például azáltal, hogy fölöslegesnek tartják bizonyos részeit. Példaként említik Menasse király esetét, aki kigúnyolta a Tóra aprólékos megfogalmazásait, vagy azt a tanítványt, aki a rabbi messiási időkre vonatkozó drágakő-meséjén gúnyolódott – és végül halálával lakolt tiszteletlenségéért.

A tanítás másik központi témája Ben Szira könyve, amely egy bölcsességi gyűjtemény, de nem része a héber kánonnak. A Talmud megvizsgálja, miért nem tartják érvényesnek a tanításait. Noha sok bölcs mondás található benne – például a jó asszony dicsérete vagy az, hogy ne osszuk meg titkainkat akárkivel –, más részei (mint a lánygyermek értékéről szóló cinikus megjegyzések vagy a szakállból való személyiségjóslás) miatt a rabbik végül nem kanonizálták. A Talmud álláspontja szerint a könyv olvasása megtévesztő lehet, mert a komoly gondolatokat értelmetlenségek követik, és ez relativizálja a valódi bölcsességet.

A végkövetkeztetés világos: nem minden bölcsességnek tűnő szöveg visz közelebb az igazsághoz. Az apikoresz nem feltétlenül ateista vagy filozófiai eretnek, hanem az, aki elveszíti a tiszteletet a hagyományos zsidó tudás forrásai, a rabbik, a Tóra és a kinyilatkoztatás iránt. Ez a tisztelet elvesztése pedig – a Misna szerint – kizárja az illetőt az eljövendő világ örökségéből.

—————————————————-

Szánhedrin (Törvényszék) – סַנְהֶדְרִין

A halálbüntetés törvényei: melyek azok a vétségek és bűnök, melyek halállal büntetendők, és miképpen kell az ítéletet végrehajtani. Részletesen tárgyalja a különféle bíróságok összetételét, illetve a bírósági eljárást. Az aggadikus fejezetekben kerülnek megtárgyalásra a vallási hitelvek, illetve az ember helye az Eljövendő Világban. Ennek a traktátusnak a terjedelme a Babilóniai Talmudban 113 oldal.

—————————————————-

A lublini Meir Spira rabbi által 1923-ban indított kezdeményezés 7 év, napi egy órás tanulás mellett vezet végig a Babilóniai Talmud felbecsülhetetlen tudás tengerén, úgy hogy a programban résztvevők minden nap egy teljes talmudi fóliást tanulnak végig.

Köves Slomó rabbi vezetésével, először nyílik lehetőség magyar nyelven bekapcsolódni a Dáf Hájomi 14-ik ciklusába. Minden hétköznap reggel 7:30​-8:30​ között.

Kezdés: 2020. január 2.
Befejezés: 2027. június 7.
Helyszín: Óbudai Zsinagóga
(1036. Budapest, Lajos u. 163.)

Érdeklődés: talmud@zsido.com
Jelentkezési lap: zsido.com/talmud

Kulcsszavak: #eretnek #apikorus #BenSzira


 

  Óbudai Zsinagóga Goldberger Leó utca
Budapest, 1036