
- This event has passed.
Szánhedrin 112 – Napi Talmud 1920 – A bűnös város
Szánhedrin 112 – A bűnös város lehetetlensége
A Talmud Szánhedrin traktátusának 112. lapja a „bűnös város” (ir hánidáchat) különleges, elméleti jelentőségű törvényét taglalja: mit kell tenni akkor, ha egy egész város bálványimádóvá válik? A szabályok elsőre drasztikusak – a várost és minden vagyonát el kell pusztítani –, mégis, a részletszabályokból világossá válik, hogy a gyakorlatban egy ilyen eset soha nem következhetett be. Az előadásban Köves Slomó rabbi részletesen elemzi, milyen jogi finomságok, törzsi hovatartozások, városszerkezetek és bírósági eljárások teszik szinte lehetetlenné, hogy egy település valaha is valóban elnyerje a „megtorolt város” státuszát. Szó esik arról is, hogy a városban lévő vagyon hogyan válik elpusztítandóvá – még az igazak vagyonáról is –, és mikor lehet, illetve mikor nem lehet felhasználni szent célokra szánt adományokat vagy tárgyakat.
A bűnös város jogi kategóriája
– A város csak akkor minősül bűnösnek, ha lakosságának többsége bálványimádóvá válik, és a felbújtók ugyanabból a városból és törzsből származnak.
– A felbújtóknak felnőtt férfiaknak kell lenniük; nők vagy gyerekek nem minősülnek legitim felbújtónak.
– A bírósági ítéletet kizárólag a központi Szanhedrin hozhatja meg.
– A város lakói csak akkor számítanak bele a többségbe, ha legalább 30 napja ott laknak. Az ideiglenes látogatók (pl. karavánok tagjai) nem minden esetben számítanak bele.
A vagyon megsemmisítése
– A bűnös városban élő igaz emberek vagyona is elpusztítandó, ha az a városon belül található, de ha kívül, akkor megmenekül.
– A bűnösök vagyona viszont akkor is elpusztítandó, ha más városban található, feltéve, hogy fizikailag bevihető a városba.
– A városban található szent iratokat (pl. tóra-tekercsek) nem szabad elégetni, csak eltemetni.
– A szentély számára szánt adományokat külön kategóriába sorolják: a „magasabb szentségű” áldozatokat nem használják fel, hanem hagyják elpusztulni.
– Az ún. „másod tized” (mááser séní) termékeket – amelyeket Jeruzsálemben kellett volna elfogyasztani – ha tisztátalanná váltak, nem lehet elégetni, hanem szintén el kell temetni.
Szimbolikus elemek és halachikus elmélet
– A város közepére teret kellett kijelölni, ahol a vagyon megsemmisítése történik. Ha ilyen tér nem volt, azt mesterségesen ki kellett alakítani.
– A várost örökre elpusztítva kellett hagyni: „ne épüljön többé”. A rabbinikus vita arról szól, hogy ez szó szerint értendő-e (mint Rabi Eliezer szerint), vagy csak arra vonatkozik, hogy az eredeti város ne épüljön újjá (Rabi Akiva álláspontja szerint).
– Az előadás végén egy halachikus logikai szabály, a „klál ufrát” (általános és konkrét szabály viszonya) alapján vizsgálja meg, hogy a „ne épüljön újra” és „legyen örök domb” parancsok hogyan értelmezendők.
A tanulás célja nem csupán a szöveg szigorú értelmezése, hanem annak megértése is, hogy a Talmud elméleti esetei mögött milyen mély morális és közösségi tanítás rejlik. A megtorolt város példája figyelmeztetés: a bálványimádás társadalmi szintű elfogadása olyan súlyos vétek, amely a teljes kollektívumot veszélyezteti – de a feltételek valójában lehetetlenné teszik ennek gyakorlati alkalmazását.
—————————————————-
Szánhedrin (Törvényszék) – סַנְהֶדְרִין
A halálbüntetés törvényei: melyek azok a vétségek és bűnök, melyek halállal büntetendők, és miképpen kell az ítéletet végrehajtani. Részletesen tárgyalja a különféle bíróságok összetételét, illetve a bírósági eljárást. Az aggadikus fejezetekben kerülnek megtárgyalásra a vallási hitelvek, illetve az ember helye az Eljövendő Világban. Ennek a traktátusnak a terjedelme a Babilóniai Talmudban 113 oldal.
—————————————————-
A lublini Meir Spira rabbi által 1923-ban indított kezdeményezés 7 év, napi egy órás tanulás mellett vezet végig a Babilóniai Talmud felbecsülhetetlen tudás tengerén, úgy hogy a programban résztvevők minden nap egy teljes talmudi fóliást tanulnak végig.
Köves Slomó rabbi vezetésével, először nyílik lehetőség magyar nyelven bekapcsolódni a Dáf Hájomi 14-ik ciklusába. Minden hétköznap reggel 7:30-8:30 között.
Kezdés: 2020. január 2.
Befejezés: 2027. június 7.
Helyszín: Óbudai Zsinagóga
(1036. Budapest, Lajos u. 163.)
Érdeklődés: talmud@zsido.com
Jelentkezési lap: zsido.com/talmud
Kulcsszavak: #bűnösváros