
- This event has passed.
Szánhedrin 89 – Napi Talmud 1897 – A próféta
A #zakenmamre abban az esetben követ el halálos bűnt rabbi Jehuda szerint, ha azzal “hogy hozzátesz, elvesz” – ennek a példája az 5 rekeszes #tfilin .
A hamis #próféta vagy aki visszatartja a próféciát, vagy megszegi a próféta utasításait ugyancsak halált érdemel.
A renitens bíró és a próféták megítélése
A Szánhedrin traktátus 89-es lapján tovább folytatódik a renitens bíró (zakén mamré) témája, de az előadás második fele már a hamis próféták és a próféciák érvényességének kérdését tárgyalja. Kiemelkedik az a gondolat, hogy a vallási jog és a prófétai hagyomány hogyan formálta a zsidó közösségen belüli döntéshozatalt és az engedetlenség szankcionálását.
A renitens bíró vétke
A korábbi tanításokhoz kapcsolódva tovább elemzik, hogy milyen esetekben számít valaki renitens bírónak, és mikor jár érte halálbüntetés. Különösen fontos kérdés, hogy a bíró milyen típusú jogi kérdésben mond ellent a többségi véleménynek.
- Az egyik vélemény szerint csak olyan kérdésben lehet renitens bíró, amelynek alapja a Tórában van, de a rabbik magyarázatával válik teljessé. Ha valaki szembemegy a rabbinikus magyarázattal, az renitens bírónak számít.
- Egy másik vélemény szerint minden tórai törvénnyel való szembefordulás ebbe a kategóriába esik.
- A harmadik vélemény szerint még egy teljesen rabbinikus törvénnyel való szembeszegülés is elég ahhoz, hogy valakit renitens bírónak nyilvánítsanak.
A filin példája jól mutatja a törvény erejét: ha valaki tagadja, hogy létezik filin, az nem von maga után halálbüntetést, mert az nyíltan szembehelyezkedik a judaizmussal. Viszont ha valaki azt mondja, hogy öt rekesznek kell lennie a filinen belül a megszokott négy helyett, az már halálos vétség, mert hozzátesz és ezáltal el is vesz, vagyis eltorzítja a hagyományt.
Példák a hozzáadás és elvétel problémájára
A Talmud próbál további micvákat találni, ahol a hozzáadás egyben elvétel is:
- Luláv csokor: Ha valaki azt állítja, hogy a luláv csokorba egy ötödik növény is beletartozik, azzal nem rontja el a micvát teljesen, mert a csokor még mindig tartalmazza az eredeti négy növényt.
- Cicesz: Ha valaki egy plusz szálat fűz bele, az szintén nem feltétlenül érvényteleníti a micvát, hiszen attól még a cicesz ott van a ruhán.
- Filin: Az egyetlen eset, ahol a hozzáadás valóban elvétel, az a filin, mert ha egy ötödik rekeszt tesznek bele, az érvényteleníti az egészet.
A renitens bíró kivégzése
A renitens bíró kivégzésére vonatkozó szabályok különlegesek:
- Csak Jeruzsálemben hajtható végre, és nem egyéb bírósági központokban, például Jávnében.
- Nem hajtják végre azonnal, hanem megvárják a zarándokünnepeket, hogy a kivégzés példát statuáljon és a nép tanuljon belőle.
- Rabbi Jehuda vitatja ezt, és szerinte azonnal végre kell hajtani az ítéletet, csupán egy hírlevelet kell küldeni a kivégzésről.
A kivégzés kommunikációjával kapcsolatban a Tóra kifejezései is fontosak:
- A „lássák és hallják” azt is jelentheti, hogy fizikailag szemtanúi kell legyenek a kivégzésnek.
- Egy másik értelmezés szerint csak azt jelenti, hogy halljanak róla, és féljenek.
A hamis próféta esete
A második részben a hamis próféta és a próféciák érvényessége kerül középpontba. A Tóra többféle hamis prófétát említ:
- Aki kitalál egy próféciát és úgy állítja be, mintha Istentől hallotta volna.
- Aki egy másik próféta szavait ismétli anélkül, hogy maga is hallotta volna az isteni üzenetet.
- Aki egy bálvány nevében prófétál, még ha olyasmit is mond, ami önmagában helyes.
A hamis próféták halálbüntetésben részesülnek, míg azok, akik figyelmen kívül hagyják a valódi prófétát, vagy nem hajtják végre saját próféciájukat, égi büntetésben részesülnek.
Konkrét esetek a Tanachból
- Citkija ben Kenana: Egy próféta, aki olyan üzenetet adott át, amit nem hallott Istentől. Vasból készült szarvakat mutatott be, azt állítva, hogy ezekkel fogják legyőzni az ellenséget, pedig az egész egy hamis prófécia volt.
- Hananja: Egy hamis próféta, aki egy másik próféta szavait félreértelmezve adott ki hamis próféciát.
- Bál prófétái: Ők idegen isten nevében prófétáltak, és ezért halálbüntetés járt nekik.
A valódi próféták felelőssége
A próféták felelőssége nagy volt:
- Ha visszatartották a próféciát, az égi büntetést vont maga után.
- Ha nem hajtották végre a saját próféciájukat, például Jónás Ninvébe menekülésével, az is súlyos vétségnek számított.
- Ha az emberek nem hallgattak a prófétára, akkor ők viselték a következményeket.
A valódi próféták megbízhatóságát az isteni jelek biztosították. Ha egy próféta ismételten helyes próféciákat mondott és csodás jelet adott, akkor az ő szavára hallgatni kellett.
A próféciák és a tudás terjedése
A Talmud érdekesen megjegyzi, hogy egy próféciát soha nem egy ember kap egyedül, hanem mindig több próféta is megkapja ugyanazt az üzenetet. Ez egy érdekes gondolat a tudás terjedéséről, hiszen a tudományos felfedezések és találmányok is gyakran párhuzamosan jelennek meg több embernél.
Ábrahám és Izsák próbatétele
A végén az előadás visszatér Ábrahám 10. próbatételére, Izsák feláldozására. A sátán megpróbálta Ábrahámot lejáratni Isten előtt, azt állítva, hogy még egy állatáldozatot sem ajánlott fel az ünnepi lakomán. Isten erre azt válaszolta, hogy Ábrahám még a fiát is hajlandó lenne feláldozni, és ezzel kezdődött az Akédá (Izsák megkötözése) története.
A szöveg fokozatosan vezeti rá Ábrahámot a feladatra:
- „Vedd a fiadat.” – Ábrahámnak két fia volt.
- „Az egyetlent.” – Mindegyik fiú az anyja számára egyetlen volt.
- „Akit szeretsz.” – Mindkettőt szerette.
- „Izsákot.” – Csak itt válik egyértelművé a próbatétel.
A Talmud szerint Isten fokozatosan adagolta az információt, hogy Ábrahám fel tudja dolgozni a küldetés súlyát.
Konklúzió
A mai tanításban a vallási jog és a prófétai hagyomány határait vizsgáltuk. A renitens bíróval kapcsolatos törvény célja az, hogy megőrizze a hagyomány egységét, míg a próféciákra vonatkozó szabályok azt biztosítják, hogy a hamis próféták ne vezessék félre a népet.
A következő részekben tovább vizsgáljuk, hogy milyen további példák vannak a próféták felelősségére és a törvények betartásának következményeire.
—————————————————-
Szánhedrin (Törvényszék) – סַנְהֶדְרִין
A halálbüntetés törvényei: melyek azok a vétségek és bűnök, melyek halállal büntetendők, és miképpen kell az ítéletet végrehajtani. Részletesen tárgyalja a különféle bíróságok összetételét, illetve a bírósági eljárást. Az aggadikus fejezetekben kerülnek megtárgyalásra a vallási hitelvek, illetve az ember helye az Eljövendő Világban. Ennek a traktátusnak a terjedelme a Babilóniai Talmudban 113 oldal.
—————————————————-
A lublini Meir Spira rabbi által 1923-ban indított kezdeményezés 7 év, napi egy órás tanulás mellett vezet végig a Babilóniai Talmud felbecsülhetetlen tudás tengerén, úgy hogy a programban résztvevők minden nap egy teljes talmudi fóliást tanulnak végig.
Köves Slomó rabbi vezetésével, először nyílik lehetőség magyar nyelven bekapcsolódni a Dáf Hájomi 14-ik ciklusába. Minden hétköznap reggel 7:30-8:30 között.
Kezdés: 2020. január 2.
Befejezés: 2027. június 7.
Helyszín: Óbudai Zsinagóga
(1036. Budapest, Lajos u. 163.)
Érdeklődés: talmud@zsido.com
Jelentkezési lap: zsido.com/talmud
Kulcsszavak: #zakenmamre #próféta