
- This event has passed.
Szánhedrin 87 – Napi Talmud 1895 – A renitens bíró
A #zakenmamre a renitens bírónak halálbüntetés jár. A talmud végig veszi azokat az eseteket, amelyekre ez a szabály vonatkozik.
A renitens bíró törvénye
A Szánhedrin traktátus 87-es lapja a zakén mamré, azaz a renitens bíró törvényével foglalkozik. Ez az a helyzet, amikor egy avatott bíró (zakén) nem fogadja el a Szánhedrin többségi döntését, és saját véleményét hirdeti, ezzel félrevezetve a közösséget. Amennyiben cselekvésre is buzdít a saját álláspontja szerint, halálbüntetés jár érte.
A renitens bíró esete
A Tóra szerint, ha egy jogi kérdésben vita alakul ki, azt Jeruzsálemben, a Szánhedrinhez kell vinni. Ha a kisebbségben maradt bíró nem fogadja el a legfelsőbb bíróság döntését és továbbra is tanítja saját véleményét, akkor halálra ítélhető.
A bírósági eljárás három lépcsőből áll:
- A templomhegy bejáratánál ülésező bíróság (23 tagú).
- A szentély csarnokának bejáratánál lévő bíróság (23 tagú).
- A legfelsőbb bíróság a Gazit csarnokban (71 tagú, ez a Szánhedrin).
Ha a renitens bíró a legfelsőbb bíróság döntése után is a saját véleményét hirdeti, és másokat is erre tanít, akkor halálbüntetés jár érte.
Mikor számít valaki renitens bírónak?
- Csak egy avatott bíró lehet renitens bíró, egy tanítvány nem.
- Ha csak teoretikusan hangoztatja véleményét, nem büntethető.
- Ha cselekvésre szólít fel a saját véleménye szerint, akkor büntethető.
- A renitens bíróval kapcsolatos törvény csak a Szánhedrin működése alatt érvényes, és a jeruzsálemi bíróságok döntéseit érinti.
Milyen jogi ügyekben lehet valaki renitens bíró?
A Tóra többféle vitás ügyet sorol fel:
- Vér és vér között: A menstruációs vér, a szülés utáni vér és a betegségből eredő vér tisztasági kérdései.
- Ítélet és ítélet között: Halálos ítéletek, testi fenyítés és pénzbüntetések.
- Seb és seb között: A lepra különböző típusai, amelyeket a kohaniták vizsgáltak.
- Törvény és törvény között: A Tóra törvényeinek magyarázatai.
- Fogadalmak és felajánlások: Szentélybeli fogadalmak és különféle szentélyi szabályok.
- Mezőgazdasági törvények: Például a szegényeknek meghagyott terményrészek.
Példák a renitens bíró által okozott súlyos tévedésekre
A Talmud különböző jogi helyzeteket vizsgál meg, ahol egy téves tanítás akár halálos bűnök elkövetéséhez vezethet:
- Naptárszámítás hibái: Ha valaki a naptár meghatározásában követ el tévedést, és emiatt a közösség rossz időpontban ünnepli az ünnepeket, az a szombatszegéshez vezethet.
- Menstruációs tisztaság kérdései: Ha egy nő rosszkor megy el a mikvébe, és tisztátalan állapotban él házaséletet, az égi halálbüntetéssel sújtható.
- Gyilkosság szándékossága: Ha egy bíró szerint egy véletlenül elkövetett gyilkosság halálbüntetést érdemel, az egy ártatlan ember kivégzéséhez vezethet.
- Házassági jog: Ha egy bíró tévesen ítél egy vagyoni vitát, és emiatt egy házasság érvénytelen lesz, akkor az érvénytelen kapcsolat házasságtörésnek minősülhet.
A Tízparancsolat és a renitens bíró törvénye
A Talmud szerint a Tízparancsolatban szereplő „Ne térj el a többség döntésétől” elve vonatkozik a renitens bíró esetére. A halálbüntetés nem az eltérő véleményért jár, hanem azért, mert téves jogi döntéseket tanít és ezáltal halálos bűnökhöz vezethet.
Konklúzió
A renitens bíró esete rávilágít a közösségi jog és az egységes vallási jogrend fontosságára. Az, hogy mindenki saját értelmezése szerint tanítsa a törvényt, káoszhoz és vallási zűrzavarhoz vezethet. Ezért a Tóra a Szánhedrin döntését tekinti végső tekintélynek, és az ezzel való nyílt szembeszegülést a közösség egységének veszélyeztetéseként kezeli.
A következő részben tovább folytatjuk a renitens bíróval kapcsolatos törvények elemzését, valamint azt, hogy pontosan milyen esetekben alkalmazható a halálbüntetés.
—————————————————-
Szánhedrin (Törvényszék) – סַנְהֶדְרִין
A halálbüntetés törvényei: melyek azok a vétségek és bűnök, melyek halállal büntetendők, és miképpen kell az ítéletet végrehajtani. Részletesen tárgyalja a különféle bíróságok összetételét, illetve a bírósági eljárást. Az aggadikus fejezetekben kerülnek megtárgyalásra a vallási hitelvek, illetve az ember helye az Eljövendő Világban. Ennek a traktátusnak a terjedelme a Babilóniai Talmudban 113 oldal.
—————————————————-
A lublini Meir Spira rabbi által 1923-ban indított kezdeményezés 7 év, napi egy órás tanulás mellett vezet végig a Babilóniai Talmud felbecsülhetetlen tudás tengerén, úgy hogy a programban résztvevők minden nap egy teljes talmudi fóliást tanulnak végig.
Köves Slomó rabbi vezetésével, először nyílik lehetőség magyar nyelven bekapcsolódni a Dáf Hájomi 14-ik ciklusába. Minden hétköznap reggel 7:30-8:30 között.
Kezdés: 2020. január 2.
Befejezés: 2027. június 7.
Helyszín: Óbudai Zsinagóga
(1036. Budapest, Lajos u. 163.)
Érdeklődés: talmud@zsido.com
Jelentkezési lap: zsido.com/talmud
Kulcsszavak: #zakenmamre