
- This event has passed.
Szánhedrin 102 – Napi Talmud 1910 – A két gonosz király: Jeravam és Achav
A két gonosz király: Jerávám és Ácháv
A Talmud ezen lapja két legendásan gonosz király, Jerávám és Ácháv alakját veszi górcső alá, részletesen bemutatva bűneiket, motivációikat és azok történelmi következményeit. Jerávám félelme, hogy elveszíti hatalmát, oda vezetett, hogy aranyborjúkat állított föl Bételben és Dánban, megakadályozva ezzel, hogy népe Jeruzsálembe zarándokoljon. Ezzel nemcsak a parancsolatot szegte meg, hanem magát az Isten-követést is megakasztotta. Ácháv pedig – Jezábel befolyása alatt – a bálványimádás egyik legnagyobb terjesztője lett, noha egyes jócselekedetei (mint például a tóratudósok támogatása) megosztottá teszik a megítélését. A Talmud bemutatja, hogyan váltak ezek a királyok példává arra, hogyan sodródik egy vezető a személyes hatalomvágy miatt az egész nép romlásába, és hogyan viszonyul ehhez az isteni ítélet. A tanítások között égi hangok, prófétai látomások és metaforikus példázatok is szerepelnek, amelyek mind azt a kérdést feszegetik: meddig tart Isten türelme, és mikor jön el az a nap, amikor már „megbüntetem őket minden bűnükért”.
Jerávám bűne és az aranyborjak
Jerávám félelmében, hogy elveszíti trónját Dávid házának örököseivel szemben, két aranyborjút állított fel, és akadályozta a nép jeruzsálemi zarándoklatát. Ahelyett, hogy csupán egy cselekvő micva elhagyásáról lett volna szó, ő aktív tilalmat állított föl, karddal fenyegetve azokat, akik Jeruzsálembe mentek volna.
Dávid házának elutasítása és prófétai előrejelzés
A próféta (Áhiá háSílóni) új ruhában jelenik meg Jerávám előtt, hogy jelezze: új korszak kezdődik. A 12 részre tépett ruha 10 törzset jelképez, amelyek Jerávámhoz kerülnek. A „bá’ét háhi” (abban az időben) kifejezés mindig kijelölt, sorsdöntő időszakot jelöl a Tanachban – legyen szó megváltásról vagy ítéletről.
A gonoszság következményei
A Midrás szerint Jerávám bűnei olyan súlyosak voltak, hogy Isten még álomban is próbálta visszahozni a bűnbánat útjára, de ő inkább a rangon vitatkozott („ki fog elöl menni, én vagy Dávid?”), mintsem megtért volna. Az ő bűne olyannyira kollektív hatással bírt, hogy az aranyborjú vádját minden nemzedék bűne mellé odaszámítják – még 24 generációval később is.
Ácháv: bálványimádó és tóratudósokat támogató király
Ácháv kettős személyiség: szörnyű bűnöket követett el, köztük a bálványimádást is (a szamáriai kapura felíratta: „Ácháv megtagadja Izrael Istenét”), mégis támogatta a tóratudósokat. Ennek eredményeképpen úgy tekintenek rá, mint egy „félig bűnös, félig igaz” emberre, akit csak külön isteni beavatkozással lehetett bűnbe vinni.
Példázatok és tanulságok
A Talmud végig metaforákon keresztül magyarázza e királyok tetteit: az „arany túlzott bősége” (mint a túl jóllakott ember) vezetett bálványimádáshoz, a szántóföld barázdájában épített bálványoltár képe pedig az egész ország megrontásának szimbóluma.
A következő előadásban Menásé király bűneit tárgyalja a Talmud.
—————————————————-
Szánhedrin (Törvényszék) – סַנְהֶדְרִין
A halálbüntetés törvényei: melyek azok a vétségek és bűnök, melyek halállal büntetendők, és miképpen kell az ítéletet végrehajtani. Részletesen tárgyalja a különféle bíróságok összetételét, illetve a bírósági eljárást. Az aggadikus fejezetekben kerülnek megtárgyalásra a vallási hitelvek, illetve az ember helye az Eljövendő Világban. Ennek a traktátusnak a terjedelme a Babilóniai Talmudban 113 oldal.
—————————————————-
A lublini Meir Spira rabbi által 1923-ban indított kezdeményezés 7 év, napi egy órás tanulás mellett vezet végig a Babilóniai Talmud felbecsülhetetlen tudás tengerén, úgy hogy a programban résztvevők minden nap egy teljes talmudi fóliást tanulnak végig.
Köves Slomó rabbi vezetésével, először nyílik lehetőség magyar nyelven bekapcsolódni a Dáf Hájomi 14-ik ciklusába. Minden hétköznap reggel 7:30-8:30 között.
Kezdés: 2020. január 2.
Befejezés: 2027. június 7.
Helyszín: Óbudai Zsinagóga
(1036. Budapest, Lajos u. 163.)
Érdeklődés: talmud@zsido.com
Jelentkezési lap: zsido.com/talmud
Kulcsszavak: #Jeravam #Achav