
- This event has passed.
Svuot 9 – Napi Talmud 1952: Miért Jom Kipur témája a véletlen tisztátalanság?
Miért Jom Kipur témája a véletlen tisztátalanság?
A mai tanulás középpontjában a „díasz tumá” – vagyis az a tisztátalansági vétek áll, amely során valaki tisztátalan állapotban lépett be a szentélybe, vagy evett a szentélyben hozott áldozati húsból. Bár elsőre úgy tűnhet, hogy ez nem tartozik a legsúlyosabb bűnök közé, mégis Jom Kipur főpapi szolgálatának jelentős részét ez az eset uralja. A tanításból kiderül, hogy ez a bűn nemcsak halálosan súlyos (szándékos esetben karet, azaz égi halál jár érte), hanem négy különböző tudatállapot szerint négy különböző megváltási módot is igényel.
A négy bűntípus és áldozatfajták
A Talmud négy különböző tudatállapotban elkövetett bűnesetet különböztet meg:
- Tudta – Elfelejtette – Megint tudja (Jedia – Helem – Jedia)
Ebben az esetben a vétkes a társadalmi státusza szerint hoz egy úgynevezett korban olé vejoréd (változó státuszú áldozat): kecske, galamb vagy liszt formájában. - Tudta – Elfelejtette – Nem tudja (Jedia – Helem)
Jom Kipur napján a főpap a belső oltáron bemutatott kecskeáldozattal (szair hanásze bifnim) ideiglenes feloldozást hoz az ilyen típusú bűnökre, egészen addig, amíg a vétkes tudomást nem szerez a vétekről, és el nem hozza a maga áldozatát. - Nem tudta – Megtudta (Helem – Jedia)
Ez esetben a főpap a külső oltáron hozott kecskeáldozata (szair hanásze bachuc) szerez engesztelést – itt már a tudás a vétket lezárja, és a közösségi áldozat mentesíti a vétkest. - Nem tudta – Soha nem is tudja meg (Helem – Helem)
Az ilyen teljes tudatlanságban elkövetett vétek esetében a Ros Hodesh-i (újholdi) és ünnepi muszáf áldozatok szereznek engesztelést.
Miért pont ez a vétek Jom Kipur központja?
A szentély tisztasága a szentség rendjének legmélyebb aspektusát képviseli. Ha valaki komolytalanul veszi ezt – még akkor is, ha nem szándékosan – azzal az egész szentélyrendet veszélyezteti. A Tóra ezért választotta ezt az esetet arra, hogy a Jom Kipuri szolgálat szimbolikus súlyát hordozza.
A két Jom Kipuri kecske szerepe
A belső és külső oltárra hozott kecskék más-más tudatállapothoz kapcsolódnak:
- A belső oltáron hozott kecske (szair bifnim) azokra az esetekre vonatkozik, amikor a bűnös tudta, elfelejtette, és még nem tudja újra.
- A külső oltáron hozott kecske (szair bachuc) azokra az esetekre vonatkozik, amikor nem tudta, és most tudja.
Mindkét áldozatról külön írja a Tóra, hogy csak egy típusú tudatállapotért szereznek engesztelést – ezáltal nem fedhetik át egymás funkcióját.
A véleménykülönbségek: Rabbi Ismael és Rabbi Simon
Rabbi Ismael szerint a külső oltárra hozott kecskeáldozat nemcsak a „nem tudta – megtudta” esetre vonatkozik, hanem akár a teljesen tudatlan állapotra (Helem – Helem) is.
Rabbi Simon viszont úgy véli, hogy a Ros Hodesh (újhold) muszáf kecskeáldozat egy egészen más bűnre szerez engesztelést: arra, amikor valaki tisztátalan áldozati húst eszik, nem pedig arra, amikor ő maga volt tisztátalan és bement a szentélybe.
Mit jelent a „vétek Istennek”?
A Ros Hodesh áldozat kapcsán a Tóra úgy fogalmaz: „chattat l’Hashem” – „vétekáldozat az Örökkévalónak”. A Talmud ezt kétféleképpen értelmezi:
- Rabbi Juda értelmezése szerint: ez arra a bűnre utal, amit csak az Örökkévaló ismer – a teljesen tudatlan állapotban elkövetett vétekre.
- Res Lakis midrásos értelmezése szerint: ez egy allegória, Isten „önkritikája” a Hold fényének csökkentése miatt.
A végső döntés a halacha szempontjából Rabbi Juda álláspontját követi: a kifejezés konkrét jelentéssel bír, és a teljesen tudatlan állapotban elkövetett tisztátalansági vétekre vonatkozik.
Az ünnepi muszáf áldozatok és a „rejtett bűnök”
Mivel a Ros Hodesh-i kecskeáldozat fix időponthoz kötött, és a Tóra külön kiemeli, hogy „vétek az Örökkévalónak”, ebből tanulja a Talmud, hogy az ünnepi muszáf áldozatok – melyek a Tóra ugyanazon szakaszában szerepelnek, és ugyanolyan nyelvezettel vannak megfogalmazva – szintén az ilyen rejtett bűnökre szereznek engesztelést.
A „cic” és az újholdi kecske párhuzama
A főpap homlokán viselt aranydísz, a „cic”, engesztelést szerez a szentély rendje ellen elkövetett vétségekért – például ha tisztátalan hús került az oltárra. A Talmud párhuzamot von a cic és az újholdi kecskeáldozat között: a cic az oltárra került hús miatt engesztel, a kecske pedig a tisztátalan hús elfogyasztásáért. A szövegekben mindkettőnél a „vétek” kifejezés szerepel, de különböző grammatikai és szövegösszefüggésekből kiderül, hogy nem lehet felcserélni őket.
Tanulság
A rejtett bűnök – azok, amelyekről az ember nem tud, vagy soha nem fog tudni – nem kisebbek a nyilvánvaló hibáknál. A Tóra nemcsak számontartja ezeket, de külön engesztelési mechanizmust rendel hozzájuk. A szentség rendje nemcsak a szándékos megszegéstől sérülhet, hanem attól is, ha nem vesszük elég komolyan azt, amit nem látunk. Ezért tanít Jom Kipur éppen ezekről.
—————————————————-
Svuot (Eskük) – שבועות
Itt kerülnek megtárgyalásra a különféle eskük: a bíróság előtt tett eskük, a személyes eskük, illetve a rabbik által bevezetett eskük. Két fejezet tárgyalja azokat a törvényeket, amelyek megtiltják, hogy rituálisan tisztátalan személy belépjen a Szentélybe és részt vegyen az áldozatok bemutatásában. Ennek a traktátusnak a terjedelme a Babilóniai Talmudban 49 oldal.
—————————————————-
A lublini Meir Spira rabbi által 1923-ban indított kezdeményezés 7 év, napi egy órás tanulás mellett vezet végig a Babilóniai Talmud felbecsülhetetlen tudás tengerén, úgy hogy a programban résztvevők minden nap egy teljes talmudi fóliást tanulnak végig.
Köves Slomó rabbi vezetésével, először nyílik lehetőség magyar nyelven bekapcsolódni a Dáf Hájomi 14-ik ciklusába. Minden hétköznap reggel 7:30-8:30 között.
Kezdés: 2020. január 2.
Befejezés: 2027. június 7.
Helyszín: Óbudai Zsinagóga
(1036. Budapest, Lajos u. 163.)
Érdeklődés: talmud@zsido.com
Jelentkezési lap: zsido.com/talmud