
- This event has passed.
Szánhedrin 90 – Napi Talmud 1898 – A feltámadás
A talmud megkezdi a szanhedrin tratkátud utolsó fejezetében a #túlvilág és a #feltámadás kérdéseit taglalni.
A feltámadás és az eljövendő világ
A Szánhedrin traktátus 90. lapjához érve a Talmud az egyik legfontosabb hitelv, a תחיית המתים (techiját hamejtim), azaz a halottak feltámadásának kérdését tárgyalja. A bevezető tanítás még visszautal Ábrahám tizedik próbatételére: a sátán párbeszéddel próbálta eltéríteni őt a küldetéstől, de Ábrahám rendíthetetlen maradt. A Talmud a történetet Jóv könyvének szövegeivel illusztrálja, így állítva párhuzamot a két isteni próbatétel között. Ezt követően a halálbüntetések egyik különleges esete kerül terítékre: egy próféta, aki bálványimádásra buzdít. Végül elérkezünk a סנהדרין traktátus utolsó fejezetéhez, a פרק חלק-hoz, amely az eljövendő világ, a lélek halál utáni sorsa, valamint a feltámadás kérdéseit tárgyalja, és ezzel új dimenzióba helyezi az eddig tárgyalt földi igazságszolgáltatás témakörét.
Ábrahám próbatétele és a sátán párbeszéde
A Talmud szerint a sátán kezdeményezte Ábrahám legnagyobb próbatételét, mondván: „az eddigi próbák saját dicsőségét szolgálták.” Ezután az útját állja, és Jóv könyvének negyedik fejezetéből idézett sorokkal próbálja meggyőzni Ábrahámot, hogy ne folytassa az áldozatot. Amikor pedig látja, hogy nem tudja eltántorítani, azt állítja: „hallottam a függöny mögött, hogy nem Jicchák, hanem egy kos lesz az áldozat”. Ábrahám válasza: „ez a büntetése a hazudozónak, hogy ha igazat mond, akkor se hisznek neki.”
A bálványimádásra buzdító próféta büntetése
A Talmud három típusú felbujtót különböztet meg:
- יחיד המסתה (jachid hameszite) – egy magánember, aki egy másik magánszemélyt buzdít bálványimádásra.
- נביא המסית (navi hameszite) – egy próféta, aki a közösséget buzdítja bálványimádásra.
- אנשי עיר הנידחת (ánséi ír hánidáchát) – bűnös város felbujtói, akik egy egész várost térítenek el.
Büntetésük:
- A bölcsek szerint: mindhárom esetben סקילה (szkila, azaz kövezés).
- Rabbi Simon szerint: חנק (chének, azaz fojtás), kivéve, ha az egyszerű magánemberről van szó – ebben nincs vita: kövezés jár.
A vita tartalma részletezve
Rav Chizda szerint a vita kizárólag a bálványimádásra vonatkozik, és csak akkor, ha a próféta egészében vagy részlegesen eltörli a tilalmat. Ha más micvát töröl el részlegesen, nincs büntetés. Rav Huna szerint viszont ez a vita más micvák esetében is áll.
A Tóra szövegében az alap kifejezés: „להדיחך מן הדרך” – „eltérítsen téged az útról”, vagyis akár a parancsolat egy részéről is való eltérítés vonhat maga után büntetést, ha bálványimádásról van szó.
A פרק חלק – az utolsó fejezet témái
A traktátus utolsó fejezete három spirituális fogalommal foglalkozik:
- עולם הבא (Olam háBá) – az eljövendő világ, ami lehet a halál utáni lelki világ, vagy a Messiás eljövetele utáni korszak.
- תחיית המתים (Techiját hamejtim) – a halottak feltámadása.
- לעתיד לבוא (Leátid lávó) – a jövő, amely el fog jönni.
A fejezet elején a Mishna kijelenti: „כל ישראל יש להם חלק לעולם הבא” – „Minden zsidónak része van az eljövendő világban”, majd felsorol olyan bűnöket, amelyek kizárhatnak ebből:
- Aki tagadja a halottak feltámadását.
- Aki tagadja, hogy a Tóra az égből ered.
- Aki Isten nevét kiejti, ahogyan le van írva.
- Aki kuruzslás céljából Tóra-idézeteket olvas betegre.
A halottak feltámadásának tórai forrásai
A Talmud több szöveget hoz bizonyítékként a Tórából, hogy van תחיית המתים:
- „És adjátok a trumát Áronnak” – Áron már nem élt, amikor Izraelbe bementek, tehát vissza kell térnie.
- „És megtartom szövetségemet Ábrahámmal, Jicchákkal és Jákobbal” – nekik ígérte Kánaán földjét, amit csak feltámadás után kaphatnak meg.
A bölcsek még Jóel, Jesájáhu és a Szentiratok verseiből is hoznak hivatkozásokat, de ezekre az eretnekek rendre megpróbálnak kifogásokat találni.
A tanítás egyik mély gondolata: az, aki tagadja a feltámadást, az ne is részesüljön benne – מידה כנגד מידה (midá kenéged midá), vagyis a „mérték a mértékért” elve alapján.
—————————————————-
Szánhedrin (Törvényszék) – סַנְהֶדְרִין
A halálbüntetés törvényei: melyek azok a vétségek és bűnök, melyek halállal büntetendők, és miképpen kell az ítéletet végrehajtani. Részletesen tárgyalja a különféle bíróságok összetételét, illetve a bírósági eljárást. Az aggadikus fejezetekben kerülnek megtárgyalásra a vallási hitelvek, illetve az ember helye az Eljövendő Világban. Ennek a traktátusnak a terjedelme a Babilóniai Talmudban 113 oldal.
—————————————————-
A lublini Meir Spira rabbi által 1923-ban indított kezdeményezés 7 év, napi egy órás tanulás mellett vezet végig a Babilóniai Talmud felbecsülhetetlen tudás tengerén, úgy hogy a programban résztvevők minden nap egy teljes talmudi fóliást tanulnak végig.
Köves Slomó rabbi vezetésével, először nyílik lehetőség magyar nyelven bekapcsolódni a Dáf Hájomi 14-ik ciklusába. Minden hétköznap reggel 7:30-8:30 között.
Kezdés: 2020. január 2.
Befejezés: 2027. június 7.
Helyszín: Óbudai Zsinagóga
(1036. Budapest, Lajos u. 163.)
Érdeklődés: talmud@zsido.com
Jelentkezési lap: zsido.com/talmud
Kulcsszavak: #túlvilág #feltámadás