Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Szánhedrin 85 – Napi Talmud 1893

    

Cimkék:     

A fiú, mint büntetés-végrehajtó: Megütheti-e az apját?

A Szánhedrin traktátus 85-ös lapján egy különleges jogi kérdés merül fel: mi történik akkor, ha egy fiú a bíróság által kijelölt büntetés-végrehajtó, és az apját botütésre ítélik? Megütheti-e ő az apját a bírósági parancs értelmében, vagy a szülő megütésének tilalma ebben az esetben is fennáll?

Rav Séses szerint a fiú végrehajthatja az ítéletet, mert az ég tisztelete – vagyis az isteni törvények betartása – felülírja a szülő megütésének tilalmát. Ez analóg azzal az esettel, hogy egyébként egy idegent sem szabad megütni, de ha a bíróság büntetés-végrehajtásra kötelez valakit, akkor ez megengedetté válik.

Más vélemények azonban vitatják ezt, és egy britára hivatkoznak, amely azt mondja, hogy ha valakit halálra ítéltek, és valaki – akár egy idegen, akár a fia – megüti vagy megátkozza, akkor különbséget kell tenni az esetek között. A brita szerint, ha a fiú az, aki megüti vagy megátkozza az apját, akkor büntetendő, míg egy idegen mentesülhet a büntetés alól. Ez azt sugallja, hogy a fiú számára a szülő megütése még egy bírósági végrehajtás esetén is tilos marad.

A szülő átkozásának és megütésének jogi szabályai

A Talmud ezt az elvet a következőképpen magyarázza:

  • A szülő megütése tilos, és csak akkor jár érte halálbüntetés, ha a seb maradandó vagy vérzéssel jár.
  • A szülő átkozása súlyosabb bűn, mint a megütése, mert az a halála után is tilos marad.
  • Az idegenek megütésére és átkozására vonatkozó törvények eltérőek: míg a megütés mindenkire vonatkozik, az átkozás csak azokra, akik „a népedhez méltóan viselkednek”.
  • Egy halálra ítélt személy átkozása vagy megütése esetén egy idegen mentesülhet a büntetés alól, mert az illető már nem tekinthető teljes jogú élő személynek.
  • A fiú azonban még egy halálra ítélt apát sem üthet meg vagy átkozhat, mert a szülő tisztelete halála után is érvényben marad.

Emberrablás és annak büntetése

A következő misna az emberrablás témájával foglalkozik. A Tóra egyértelműen kimondja, hogy aki egy másik izraelitát elrabol, és eladja rabszolgának, az halálbüntetésre méltó. Azonban vita van arról, hogy pontosan milyen feltételeknek kell teljesülniük ahhoz, hogy az emberrablás büntethető legyen.

  • A birtoklás kritériuma: Egyes vélemények szerint csak akkor számít emberrablásnak a tett, ha az illetőt saját birtokára viszi az elkövető.
  • A munkavégzés feltétele: Rabbi Juda szerint a rabszolgává tett személyt dolgoztatni is kell ahhoz, hogy a rablót halálra ítélhessék.
  • Speciális esetek: Mi a helyzet akkor, ha valaki a saját gyermekét rabolja el? Vagy ha egy olyan személyt rabol el, aki félig szabad, félig rabszolga státuszú? Ezekben az esetekben vita van a bölcsek között.

A Talmud még egy érdekes kérdést is felvet: ha valakit úgy rabolnak el és adnak el rabszolgának, hogy közben végig alszik, akkor az vajon számít-e sanyargatásnak? Ez egy olyan kérdés, amelyre a bölcsek nem találtak egyértelmű választ, és a végső döntést majd a Messiás eljövetelére bízzák, aki minden kétséges ügyet tisztázni fog.

Ezek a kérdések és viták jól mutatják, hogy a Talmud mennyire részletesen foglalkozik az egyes törvények értelmezésével, és milyen mély elemzés tárgyává teszi az egyes eseteket.

—————————————————-

Szánhedrin (Törvényszék) – סַנְהֶדְרִין

A halálbüntetés törvényei: melyek azok a vétségek és bűnök, melyek halállal büntetendők, és miképpen kell az ítéletet végrehajtani. Részletesen tárgyalja a különféle bíróságok összetételét, illetve a bírósági eljárást. Az aggadikus fejezetekben kerülnek megtárgyalásra a vallási hitelvek, illetve az ember helye az Eljövendő Világban. Ennek a traktátusnak a terjedelme a Babilóniai Talmudban 113 oldal.

—————————————————-

A lublini Meir Spira rabbi által 1923-ban indított kezdeményezés 7 év, napi egy órás tanulás mellett vezet végig a Babilóniai Talmud felbecsülhetetlen tudás tengerén, úgy hogy a programban résztvevők minden nap egy teljes talmudi fóliást tanulnak végig.

Köves Slomó rabbi vezetésével, először nyílik lehetőség magyar nyelven bekapcsolódni a Dáf Hájomi 14-ik ciklusába. Minden hétköznap reggel 7:30​-8:30​ között.

Kezdés: 2020. január 2.
Befejezés: 2027. június 7.
Helyszín: Óbudai Zsinagóga
(1036. Budapest, Lajos u. 163.)

Érdeklődés: talmud@zsido.com
Jelentkezési lap: zsido.com/talmud


 

  Óbudai Zsinagóga Goldberger Leó utca
Budapest, 1036
 ,